Apteczki medyczne mogą przydać się nam praktycznie zawsze: zarówno w pracy, w budynkach użyteczności publicznej, jak i na urlopie, podczas przejażdżki na rowerze, czy długiej trasy w górach, z dala od cywilizacji. Co powinno znaleźć się na jej wyposażeniu? Sprawdźmy!
Czy apteczka może być wymagana przez obowiązujące w Polsce prawo?
W kilku sytuacjach jest to akcesorium, które jest obowiązkowe, a za jego brak możemy zostać ukarani mandatem. Można tu wskazać na przykład na Kodeks Pracy (artykuł 44), który wprost informuje o tym, że jest to podstawowy element systemu pierwszej pomocy w przedsiębiorstwie.
Co warto podkreślić, nie istnieje precyzyjny zapis, który definiowałby minimalną lub maksymalną liczbę apteczek w firmie. Przyjmuje się jednak, że każda osoba zatrudniona, ze swojego stanowiska pracy, powinna mieć apteczkę pierwszej pomocy w zasięgu wzroku.

Dlaczego to tak ważne? Ponieważ gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo pracownika, każda chwila ma znaczenie. Gdyby np. doszło do głębokiego skaleczenia, trzeba zatamować krwotok jak najszybciej, bez zastanawiania się nad tym, gdzie znajduje się najbliższy taki punkt w firmie.
Warto również zwrócić uwagę na to, że już dziś apteczki są także obowiązkowe m.in. dla kierowców autobusów i taksówkarzy. Pozostali uczestnicy ruchu drogowego — zgodnie z literą prawa — nie muszą mieć w aucie apteczki, jednak w Sejmie trwają już prace nad nowelizacją, która wprowadzi obowiązek ich posiadania.
Apteczki medyczne nie są też wymagane w gospodarstwach domowych. Praktyka pokazuje jednak, że warto w nie inwestować. Statystycznie, mamy większe szanse na odniesienie poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku pożaru lub upadku ze schodów, niż w wyniku katastrofy lotniczej.
Co powinno znaleźć się na wyposażeniu apteczki?
Nie istnieje jeden, uniwersalny skład apteczki, który sprawdzi się zarówno u kierowców zawodowych, w firmie produkcyjnej, jak i u zapalonych sportowców. Można jednak wyjść z założenia, że im lepsze jej wyposażenie, tym lepiej. Właśnie takie, profesjonalnie wyposażone apteczki kupisz w Centrum Ratownictwa.
Dobrze byłoby, gdyby podręczna apteczka pierwszej pomocy, którą chcemy kupić, miała na wyposażeniu:
- nożyczki,
- plastry w wielu różnych rozmiarach,
- kompresy chłodzące,
- ustniki,
- opatrunki (G,M,K),
- chusty z flizeliny,
- rękawiczki nitrylowe lub silikonowe (im więcej, tym lepiej),
- środki dezynfekujące, np. wodę utlenioną,
- bandaże,
- chusty trójkątne.
Nawet podręczna apteczka pierwszej pomocy, która waży zaledwie kilkaset gramów, powinna mieć na wyposażeniu możliwie jak najwięcej produktów, które mogą przydać nam się w wielu różnych sytuacjach: od niegroźnego upadku na rowerze, w wyniku którego uszkodziliśmy naskórek, przez poparzenie gorącą wodą, po zwichnięcie ręki. Nigdy nie wiemy, z jakim urazem przyjdzie nam się mierzyć.
Dodatkowe rozwiązania — na co warto zwrócić uwagę?
Przede wszystkim powinniśmy mieć pewność, że tworzywo, z jakiego wykonana jest nasza apteczka, jest odporne na wodę oraz kurz. Dobrze byłoby też, gdyby produkt, na jaki się zdecydujemy, miał dodatkowe ucho do podpięcia do karabińczyka. Miłośnicy surwiwalu na pewno docenią zgodność z normą Duty BELT/Molle/PALS. Przedsiębiorcy mogą zaś wybrać do swojej firmy apteczki, które będą zgodne z niemieckim standardem DIN 13157.