Joga dla początkujących w domu

osoba uprawiająca jogę

Joga jest formą wysiłku fizycznego, który szczególnie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Taką praktykę coraz chętniej zalecają lekarze czy fizjoterapeuci. Co ciekawe, to jednocześnie dyscyplina, z którą można bardzo dobrze zapoznać się w domowym zaciszu. Większość osób, które rozpoczęły swoją przygodę z asanami, chwali sobie korzystny wpływ na stan zdrowia. Czy warto spróbować takiej aktywności? O czym warto pamiętać, wybierając ćwiczenia jogi dla początkujących oraz jak rozpocząć swoją przygodę zupełnie od początku? Doskonale wiemy, że na początku w głowie pojawia się wiele pytań. Właśnie dlatego odpowiadamy na wszystkie wątpliwości i udowadniamy, że joga dla początkujących jest bardzo przyjemna!

Dla kogo jest joga w domu?

Na początek warto wiedzieć, że praktyka jogi skierowana jest do osób o różnym stopniu kondycji. To rozwiązanie pomocne dla tych, którzy na co dzień mają mało ruchu, ale nie tylko. Jeżeli odczuwasz sztywność karku lub szyi, boli Cię kręgosłup, jesteś nerwowy i zestresowany, masz problemy z trawieniem lub nadciśnieniem, to z całą pewnością możesz poświęcić kilkanaście minut Twojego życia na zweryfikowanie czym konkretnie jest yoga.

Taka aktywność w domu poprawia nie tylko wydolność organizmu, ale także wpływa pozytywnie na umysł. Jeśli nie masz możliwości wykonania treningu pod okiem instruktora, to warto zadbać, aby zapoznać się z tym, czym konkretnie są dane asany. Ich opis pozwoli zrozumieć istotę praktyki oraz pomoże uregulować oddech i sprawi, by mięśnie z Tobą współpracowały. Oczywiście jeżeli jesteś fanem nowych przeżyć i kieruje Tobą ciekawość, to także musisz zobaczyć na własnej skórze, jak wygląda taka praktyka!

Joga dla początkujących – co jest potrzebne?

Wpisując w sieci hasła, takie jak: joga początkującyjoga zestaw ćwiczeń dla początkującychjoga trening dla początkujących czy joga ćwiczenia dla początkujących można niestety trafić na wiele błędnych i nie do końca potwierdzonych informacji. Bardzo często ogrom informacji nie pomaga, a pierwszy trening wydaje się zbytnio skomplikowany. Jeżeli chcesz zacząć praktykować, wcale nie potrzebujesz wielu akcesoriów.

Po pierwsze pomyśl o wygodnym i przylegającym do ciała ubraniu. To właśnie dzięki niemu będziesz czuł się komfortowo podczas wykonywania nawet w miarę prostych pozycji. Swoją przygodę z jogą wystarczy rozpocząć jedynie z miękką i antypoślizgową matą. Dobre maty możemy zakupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Jeżeli chcesz, możesz również dodatkowo zakupić od razu specjalne piankowe bloczki i pasek do jogi.

Joga – ćwiczenia dla początkujących

Dość często zorganizowane zajęcia jogi proponują skomplikowane asany. Takie ćwiczenia dla osób początkujących są niejednokrotnie zbyt intensywne. Swoją przygodę warto zacząć od tego, co najprostsze. Dzięki temu zyskasz relaks, będziesz mógł zajrzeć w głąb siebie oraz wypracować system, który przyniesie najwięcej satysfakcji. Pierwsze spotkanie z matą powinno być dla ciebie przyjemnością. Nie ma nic gorszego niż narzucenie sobie zbyt wysokiego tempa. Joga – jak ćwiczyć? Oto pozycje, które są polecane osobom początkującym to przede wszystkim. Każda z tych asan będzie dla Ciebie wykonalna już od początku:

  • Savasana – czyli tak zwana pozycja nieboszczyka,
  • Adha mukha – dobrze znany pies z głową w dół,
  • Tadasana – podstawowa pozycja do góry,
  • Ustrasana – pozycja wielbłąda,
  • Svastikasana – pospolity siad skrzyżny z dodatkowymi skrętami.

Ponadto, decydując się na aktywność, jaką jest joga dla początkujących w domu, musisz wiedzieć, że istnieje kilka jej rodzajów. Będziesz mógł wybrać to, co najbardziej przypadnie Ci do gustu, coś, dzięki czemu złapiesz niepowtarzalny flow:

  • Vinyasa yoga – oznacza jogę, w której ruch jest zsynchronizowany z Twoim oddechem. Na tych zajęciach można zdecydowanie się spocić. To samo możesz również zrobić we własnych 4 kątach.
  • Hatha yoga – to zdecydowanie najpopularniejsza forma, która znana jest na całym świecie. Polega na wykonywaniu sekwencji konkretnych pozycji oraz na kontroli oddechu. Dodatkowy efekty, które pozytywnie wpływają na organizm to oczyszczenie oraz uzyskanie spokoju i wyciszenia.

Joga trening dla początkujących – jak często ćwiczyć?

Wybrałeś już rodzaj ćwiczeń, wiesz, jak wygląda każda pozycja oraz przekonałeś się do mniej lub bardziej regularnej praktyki. Chcesz ćwiczyć jak najlepiej i jak najczęściej. Marzy Ci się, aby każdego dnia stanąć na macie. Tylko, czy Twoje ciało to wytrzyma? Należy pamiętać, że nasze ludzkie ciała mają różną wytrzymałość. Oczywiście możesz wykonywać długie praktyki. W przypadku początków spróbuj znaleźć Twój własny złoty środek. Być może treningi 3 razy dziennie będą optymalne. Potrzebujesz takich zajęć każdego dnia? Wszystko zależy od Ciebie i Twoich możliwości. W jodze najważniejsze jest dbanie o siebie i słuchanie wewnętrznego głosu. Dzięki temu nie tylko dbamy o ciało, ale również o głowę.

Joga: zestaw ćwiczeń dla początkujących – polecane filmy z lekcjami jogi

Joga dla początkujących to również temat, który poruszany jest nie tylko na licznych stronach internetowych czy na blogach. Coraz częściej w sieci publikowane są filmy z gotowymi treningami również dla tych, którzy dopiero zaczynają. Nie wiesz jakie ćwiczenie wybrać? Oczywiście wszystkie elementy powinny być dobrane do Twojego stanu zdrowia i kondycji. Najlepiej znaleźć osobę, która wprowadzi Cię w ten świat online. Dzięki temu będziesz wykonywać określone sekwencje i nie będziesz musiał długo poszukiwać sensownego zestawu ćwiczeń dla siebie. Osoby, które skarżyły się na dolegliwości, takie jak bolące plecy najczęściej polecały na YouTube kanały takie, jak:

  • Małgorzata Mostowska – oferuje zestawy na różne dolegliwości i poziomy zaawansowania. Od podstaw tłumaczy to, co dla niektórych jest niezrozumiałe. W czasie tych wirtualnych spotkań można włożyć samodzielnie ogrom pracy, który zaowocuje tym, co najlepsze dla organizmu.
  • Ola Żelazo – to kobieta, która również pokazuje od podstaw, w jaki sposób wykonywać poszczególne sekwencje. W tym przypadku joga nie jest jedynym tematem na kanale.
  • Hello Yogi – kanał prowadzony przez praktyków. Seria fundamenty jogi jest skierowana właśnie do osób, które ćwiczą jedynie w domu. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz – od ćwiczeń na bóle kręgosłupa po elementy naprawdę rozluźniające.

Ćwiczenia jogi dla początkujących to rozpoczęcie jednej z lepszych przygód życia. Zrozumienie istoty tej aktywności i poczucie jej całym sobą przyniesie najciekawsze elementy. Jeżeli do tej pory nie znalazłeś aktywności, która mogłaby Ci się spodobać, to najprawdopodobniej nie spróbowałeś tego, co proponujemy. Mamy nadzieję, że udało nam się namówić Cię na nowe doświadczenia, których na pewno nie będziesz żałować!

Mateusz
Pasjonat buddyzmu i kultury wschodu. Moja wielka przygoda z Azją zaczęła się od podróży koleją transsyberyjską i trwa nieprzerwanie do dziś. Czterokrotny bywalec w Indiach. Na liście odwiedzonych państw z tego pięknego kontynentu mam też Japonię, Koreę Południową oraz oczywiście Państwo Środka.