Planując podróż na Daleki Wschód, myślimy najczęściej o Japonii, Chinach, Wietnamie czy Indiach. Wycieczka do Azji to zdecydowanie niesamowite przeżycie! Niestety niechętnie decydujemy się na bardziej odważne wojaże. Bardzo często przez nasze obawy tracimy możliwość przeżycia najlepszej przygody życia. W tym artykule pokazujemy 5 państw, które warto odwiedzić na wschodnim kontynencie. Sprawdź najciekawsze kierunki wakacyjne, które mimo tego, że są mniej popularne, oferują wiele atrakcji.
Kambodża – kraj otwartości i życzliwości
Ten niewielki kraj ma wielkość połowy terytorium Wietnamu czy bardziej znanej Polakom, Italii. Kambodża kusi licznymi zabytkami, nieznaną i jednocześnie hipnotyzującą kulturą, świetną pogodą, pyszną kuchnią, a także pomocnymi i otwartymi mieszkańcami.
Kambodża – kiedy jechać?
Decydując się na wyjazd do Kambodży, warto zdawać sobie sprawę z występowania pory mokrej oraz suchej. Pora mokra trwa od czerwca do października, a pora sucha występuje od listopada do maja. Oznacza to, że najlepszym momentem na wycieczkę w ten rejon Azji będzie raczej pora sucha. Podczas nieprzyjemnej polskiej jesieni i mroźnej zimy, można wygrzać się w wysokiej, temperaturze. Oczywiście nie wszyscy lubią upały. Dla niektórych nieprzyjemny może okazać się również szczyt sezonu. W takim wypadku warto pomyśleć o organizacji wycieczki podczas pory deszczowej.
Kambodża – co zobaczyć?
- Angkor – to zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja tego kraju. Jest zagubionym w dżungli, jednym z największych kompleksów sakralnych na świecie. Na przełomie XII i XIII wieku teren ten zamieszkiwała według szacunków milionowa populacja. Jest to jednocześnie bardzo ważny punkt historyczny i dawna stolica imperium Khmerów.
- Kampot – to spokojne i małe miasteczko, które zachwyca licznymi, kolonialnymi domkami ulokowanymi wśród gór. Dodatkowo nadrzeczny teren dodaje niepowtarzalnego klimatu, który bardzo chętnie uwieczniany jest na fotografiach. Warto wiedzieć, że w okolicy miasteczka można znaleźć plantacje durianów czy pieprzu. To doskonała okazja na wycieczkę rowerową, która na długo zapadnie w pamięci!
- Koh Rong – ten kawałek tropiku nazywany jest przez mieszkańców Wyspą Małp. Decydując się na podróż w ten zakątek, możesz odkryć dziewięć niewielkich zatoczek. Turyści bardzo często podkreślają, że turkus wody jest niezapomniany, a nieziemskie widoki sprawiają, że można poczuć się jak w bajce.
Mongolia – Kraina niebieskiego nieba
Wbrew pozorom organizacja wycieczki do Mongolii nie musi być trudnym zadaniem. Naturalnie, należy pamiętać o odpowiedniej organizacji i zabezpieczeniu finansowym. Ceny w sklepach są niższe niż w Polsce, jednak powierzchnia kraju jest aż 5 razy większa od naszej ojczyzny. Oznacza to, że warto poświęcić więcej czasu, aby poznać ten zakątek świata.
Mongolia – kiedy jechać?
Temperatury latem sięgają do nawet do 35 stopni Celsjusza. Zimy są natomiast chłodne i surowe. W tym okresie na termometrach można odnotować 40 czy nawet 50 stopni Celsjusza na minusie. Oznacza to, że mimo letniej pory deszczowej, to właśnie ten okres będzie dla turystów najlepszy.
Mongolia – co zobaczyć?
- Ułan Bator – stolica Mongolii obfituje w liczne lamajskie klasztory, które są bardzo ważnym elementem tamtejszej kultury. Wart uwagi będzie również zespół pałacowy przywódcy lamajskiego, który został zbudowany w stylu chińskim.
- Okolice Dalandzadgad – ten obszar położony na południu Mongolii obfituje w piaszczyste tereny pustyni Gobi. Dodatkowo warto zobaczyć wykopaliska w Bajandzag. To właśnie tam odkryto skamieliny dinozaurów.
- Okolice Cecerleg i Charchorin – zainteresują nie tylko miłośników historii. Ruiny Karakorum to pozostałości po stolicy imperium Czyngis – chana.
Nepal – kolebka Buddyzmy
To himalajskie państwo, które położone jest między dobrze znanymi Chinami, a Tybetem. Na terenie Nepalu znajduje się osiem z dziesięciu najwyższych szczytów świata. To właśnie tutaj urodził się założyciel buddyzmy – Budda. Mimo, że jest to kraj dość biedny i słabo rozwinięty, warto zaplanować tu chociaż jedną wizytę. Walory przyrodnicze i bogactwo kulturowe zdecydowanie zrekompensują wszelkie niedostatki cywilizacyjne.
Nepal – kiedy jechać?
Wszystko zależy od celu Twojej wizyty. Jeśli chcesz zdobyć najwyższe szczyty – wybierz termin między kwietniem, a czerwcem. Jeżeli jednak interesujące są dla Ciebie niższe szczyty, wybierz termin między październikiem, a listopadem. To właśnie wtedy będziesz mógł cieszyć się najczystszym powietrzem oraz nieziemskimi widokami. Również tutaj warto pamiętać o letnich monsunach. Zdecydowanie jest to czynnik, który może utrudnić zwiedzanie.
Nepal – co zobaczyć?
- Himalaje – oczywiście ten punkt musiał pojawić się na liście jako pierwszy. Jeżeli jesteś fanem trekkingu i wspinaczki, to zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę górską w rejonach Everestu czy Annapurny. Najpiękniejsze przeżycia i widoki są gwarantowane.
- Park Narodowy Chitwan – w tym miejscu spotkasz tygrysy oraz nosorożce, czyli gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem.
- Dolina Katmandu – w tym rejonie krzyżowały się szlaki pielgrzymów hinduistycznych i buddyjskich. Dosłownie w jednym miejscu odwiedzisz buddyjskie stupy czy hinduistyczne świątynie.
Birma – kraj, który otwiera się na zachód
Lubisz mało oblegane obszary? W takim wypadku warto się pospieszyć. Ten kraj coraz chętniej otwiera się na turystów. Powstają nowe inwestycje, które mają za zadanie przyciągnąć ludzi z całego świata. Powoli otwiera się nowy rozdział, który zaczyna odmieniać obraz wcześniej niedostępnej Birmy.
Birma – kiedy jechać?
Pora deszczowa trwa tutaj od maja do końca września. W związku z tym najlepiej zaplanować podróż w okresie od października do kwietnia. Warto wiedzieć, że to właśnie marzec i kwiecień są najcieplejszymi miesiącami. Upały bywają dosłownie nieznośne i jeżeli preferujemy niższe temperatury, lepiej wybrać styczeń lub luty.
Birma – co zobaczyć?
- Shwedagon Pagoda – inaczej magiczna świątynia. Mieszkańcy wierzą, że została wzniesiona około 2500 lat temu na rozkaz króla Okkalapy. Uważana jest za jedno z najważniejszych i najświętszych miejsc Mjanmy. Budowla zawiera w sobie Sandaw, czyli włosy z głowy Buddy Gotamy. Są one przechowywane razem z innymi skarbami i kosztownościami.
- Kalaw – to niewielkie miasteczko w górach może być punktem startowym na wiele ciekawych tras wycieczkowych po Birmie. Za niewielką opłatą można wynająć przewodnika, który oprowadzi po okolicy i pokaże liczne wioski, które są ukryte między górami.
- Pagoda w Mingwan – była budowana w latach 1791 – 1812, jednak nie została ukończona. Dodatkowo miała być największą pagodą na świecie. Według legendy w budowie pomagał sam król natów – Thagyamin. Posyłał on nocami anioły, które powodowały, że prace były posuwane do przodu.
Zobacz też: Buddyzm – najważniejsze założenia religii
Laos – kraj pięknej przyrody
Kraj pięknej przyrody i wielu świątyń buddyzmu. Również tutaj będziesz mógł cieszyć się górskimi wycieczkami czy nawet zwiedzaniem pięknych jaskiń. Laos jest również miejscem, w którym znajduje się wiele schronisk dla słoni. Po weryfikacji warunków, w jakich żyją zwierzęta, można zobaczyć, jak wyglądają takie obozy.
Laos – kiedy jechać?
Najlepszą porą na zwiedzanie Laosu będzie okres od listopada do stycznia. W tych miesiąca można cieszyć się słońcem i brakiem ulew. Dodatkowo wybierając to miesiące, możemy być pewni, że nie zaskoczą nas podtopienia spowodowane wysokimi poziomami rzek.
Laos stolica – widok na rzekę Mekong
Wientian, czyli stolica Laosu leży nad rzeką Mekong. Tylko to miasto oferuje mnogość atrakcji turystycznych. Dużym zainteresowaniem cieszy się Pałac Prezydencki. Miejscem, które warto zobaczyć będzie także Haw Phra Kaew, czyli królewska świątynia Setthathirata. W tym miejscu przez dwa stulecia przechowywano Szmaragdowego Buddę. Kolejnym punktem będzie Patuxiai, czyli Brama Zwycięstwa Wientian. Została ona postawiona w 1962 roku, aby uczcić walczących o niepodległość Laosu w konfrontacji przeciwko Francji.
Laos – co zobaczyć?
- Luang Prabang – małe miasteczko, które było dawną stolicą kraju. Mnogość złotych świątyń i posągów Buddy robi ogromne wrażenie na turystach z całego świata.
- Pakse razem z Krainą 4000 Wysp – miejsce to położone jest na rozlewisku rzeki Mekong. Zdecydowanie to najbardziej spokojna część kraju, która przyciąga miłośników przyrody.
- Góry Północy – te tereny zamieszkują mniejszości etniczne Akha, Mien i Hmong. To miejsce idealne na odpoczynek od cywilizacji. Spotkanie z naturą w takim wydaniu na długo pozostanie w pamięci.
Azja jest kontynentem nieodkrytym i w większości zupełnie dla nas nieznanym. W tym artykule przedstawiliśmy Wam jedynie małą część najważniejszych atrakcji turystycznych, zabytków i miejsc o ogromnych walorach przyrodniczych. To tylko niewielki procent tego, co jest warte uwagi. Wycieczka do Azji zdecydowanie powinna trwać kilka miesięcy. Tylko wtedy będziemy mogli poznać najbardziej odległe i tajemnicze zakątki. Oczywiście decydując się na krótszy wyjazd, warto również wziąć pod uwagę przedstawione miejsca. To gwarancja niezapomnianych przeżyć, pięknych widoków i najlepszych emocji!