Kultura i sztuka Buddyzmu są zdecydowanie bardzo rozbudowane. Wszystko dlatego, że ten system filozoficzno – religijny w dużej mierze czerpał motywy z przeróżnych wyznań. Same buddyjskie symbole mogą być podobne do tych, które spotykamy między innym w hinduizmie. W tym tekście pokazujemy najważniejsze z nich. Poznaj buddyjskie symbole i ich znaczenie! To wiedza, która niejednokrotnie zaskakuje.
Czym są symbole buddyzmu?
Słysząc o tym systemie, bardzo często wyszukujemy hasła takie jak: symbole buddyjskie znaczenie lub buddyzm symbole. Zastanawiamy się, co oznaczają poszczególne elementy. Informacje znalezione w sieci potrafią zaciekawić i wciągnąć na długie godziny.
Tak jak dla innych wierzeń symbole stanowią część kultu. Zdecydowanie kojarzone są z prawdami buddyzmu i mają ogromne znaczenie dla praktykujących. Przypisuje się im dodatkowe znaczenie, które pozwala zrozumieć otaczającą ludzi rzeczywistość. Co ciekawe to właśnie w buddyzmie symbolika odgrywa szczególną rolę. Warto więc poznać najważniejsze buddyjskie symbole i ich znaczenie.
Jak wyglądają i co znaczą symbole buddyzmu?
Na początku warto zaznaczyć, że najpopularniejsze symbole buddyjskie to koło Dharmy (więcej informacji znajdziesz w artykule poświęconemu symbolom buddyjskim), lotos, ghanta, złote ryby, mandala czy złoty parasol. Oczywiście to tylko nieliczne przykłady, które są najbardziej rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, bez względu na wyznanie. Zobacz, co konkretnie oznaczają:
Koło Dharmy – ten znak buddyzmu jest znany dosłownie na całym świecie. Inną nazwą, która jest mniej popularna to „Koło Praw”. Jest to koło nauki koloru złotego, które sam Budda przekazał podczas swojego żywota. Bardzo często mówi się, że symbol przypomina kształtem ster statku. Oznacza metamorfozę i transformację. Jednocześnie przypisuje mu się znaczenie powiązane z cyklem wcieleń duszy ludzkiej.
Kwiat lotosu – inaczej nazywany jest Padmą. Symbolizuje natomiast czystość, prawdziwe piękno i harmonię.
Ghanta – inaczej dzwonek Tybetański. Określany jest jako symbol mądrości, ale jednocześnie pewnego rodzaju pustki. Zazwyczaj występuje razem z Vairą. Ich połączenie pomaga w osiągnięciu wewnętrznej jedności.
Złote ryby – to nic innego jak symbol dwóch największych rzek, które płyną w Indiach – Yamuna oraz Ganges. Budda nazywany był rybakiem. Przypisywano mu działanie, jakim było ratowanie zabłąkanych dusz z morza cierpienia. Same ryby symbolizują szczęście, wolność i zwiastują to, co dobre.
Mandala – bardzo łatwo dostrzec, że to harmonijne połączenie kwadratu z kołem. Kwadrat oznacza strefę wewnętrzną – rzeczy związane z życiem ziemskim. Koło zaś to znak buddyjski nieba i nieskończoności. Punkt centralny, w którym łączą się obie figury to początek i koniec tego pięknego i symbolicznego układu.
Złoty parasol – określany jest jako jeden z ośmiu magicznych amuletów. Jest utożsamieniem szczęścia, pomyślności i błogosławieństwa. Ten znak buddyzmu to jednocześnie ochrona przed złem i nieszczęściem.
Symbole buddyzmu znajdują szerokie zastosowanie w regularnej praktyce religijnej. Wbrew pozorom nie są to nic nieznaczące grafiki. Każdy z nich pokazuje pewną historię. Przypisuje się im ważne znaczenie w codziennym życiu. To bardzo ciekawe uzupełnienie religijne, które pozwala zrozumieć to, co otacza nas dookoła. Nie bez powodu można je znaleźć jako elementy biżuterii czy jako ozdoby w domu. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób je traktujemy. Należy oczywiście pamiętać, żeby nie używać ich bez refleksji, ponieważ dla niektórych mają zdecydowanie bardzo ważne znaczenie.